מה ההבדל בין חוזים עתידיים לאופציות?

חוזים עתידיים ואופציות הם שניהם חוזים נגזרים השואבים את ערכם מנכס בסיס.

עם זאת, ישנם הבדלים מרכזיים בין השניים:

חובה מול זכות

בחוזים עתידיים, הן הקונה והן המוכר מחויבים למלא את תנאי החוזה במועד העתידי הנקוב. המשמעות היא שהם חייבים לקנות או למכור את נכס הבסיס במחיר המוסכם. מצד שני, אופציות מעניקות למחזיק האופציה את הזכות, אך לא את החובה, לקנות (אופציית רכש) או למכור (אופציית מכר) את נכס הבסיס במחיר קבוע מראש בתוך פרק זמן מוגדר.

הפסדים פוטנציאליים

במסחר בחוזים עתידיים, ההפסדים הפוטנציאליים הן עבור הקונה והן עבור המוכר יכולים להיות בלתי מוגבלים. אם השוק נע נגד עמדתם, הם נדרשים לקיים את החוזה ללא קשר להפסד הנובע מכך. עם אופציות, ההפסד הפוטנציאלי מוגבל לפרמיה המשולמת עבור רכישת חוזה האופציות(עבור רוכש האופציה), וקיים סיכון להפסד בלתי מוגבל רק למוכר האופציה.

קביעת מחיר

לחוזים עתידיים יש בדרך כלל גודל חוזה סטנדרטי, תאריך תפוגה ותנאי פירעון. מחירי החוזים העתידיים נקבעים על ידי כוחות השוק ונסחרים בבורסות. לעומת זאת, חוזי אופציות מספקים גמישות מבחינת מחירי מימוש ותאריכי תפוגה. מחירי האופציות מושפעים מגורמים כמו מחיר נכס הבסיס, הזמן שנותר עד לפקיעת התוקף, תנודתיות ומשתני שוק אחרים.

גמישות מסחר

חוזים עתידיים משמשים בדרך כלל למסחר בתנועת המחירים של סחורות, מטבעות, מדדי מניות ונכסים אחרים. הם מוחזקים בדרך כלל על ידי סוחרים כדי להעלות השערות על תנועות שוק או כדי לגדר פוזיציות קיימות. אופציות, לעומת זאת, מספקות גמישות רבה יותר שכן ניתן להשתמש בהן למטרות שונות, כולל גידור, יצירת הכנסה ומסחר ספקולטיבי.

השקעה ראשונית

מסחר בחוזים עתידיים מצריך בדרך כלל השקעה ראשונית משמעותית המכונה מרווח(margin), המשמש כבטוחה להפסדים פוטנציאליים. מסחר באופציות, לעומת זאת, כרוך בתשלום פרמיה הנמוכה משמעותית מעלות רכישת נכס הבסיס. זה הופך את האפשרויות לנגישות יותר לסוחרים עם הון מוגבל.

 

חשוב לציין שמסחר בחוזים עתידיים וגם באופציות כרוך בסיכונים, ועל הסוחרים להיות בעלי הבנה מעמיקה בהם, בנכסי הבסיס ודינמיקת השוק לפני שהם יעסקו בפעילות מסחר.

 

לקבלת קורס מסחר באופציות בחינם – לחץ כאן 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *