פקיעת אופציות המעו”ף

אז קודם כול מזה אופציה?

אופציה היא הזכות לרכוש נכס כלשהו במחיר מסוים בתאריך הנקבע מראש תמורת פרמיה. לאחר התאריך האופציה פוקעת ומסתיימת.
בפירוט – אופציות הן חוזים הנערכים ביו קונים לכותבים (מוכרים). הן מעניקות לקונה את הזכות לרכוש או למכור נכס מסוים (לדוגמא: מדד ת”א 35). מחיר הקניה או המכירה מוסכם מראש ומתבצע עד תאריך מסוים שהוסכם בחוזה
אופציית מעו”ף היא אופציה אשר נסחרת בבורסה לניירות ערך בתל אביב ונכס הבסיס שלה הוא מדד המעו”ף (מדד ת”א 35) ,אופציות המעו”ף נסחרות בבורסה בתל אביב בין 9:30 בבוקר ל- 17:30 במהלך ימי המסחר.
בבורסה בת”א האופציות אינן מומרות למניות אלא מתבצעת רק סליקה כספית ומתבצע קיזוז בין קונה האופציה לבין כותב האופציה.
אופציות מחולקות ל-2 אופציות מסוג רכש (CALL) ואופציות מסוג מכר(PUT).

מהו יום פקיעת האופציות?

יום הפקיעה על המדדים נקבע ביום חמישי בין השעה 09:45 לבין 09:50 האחרון לחודש כשיום שישי אחריו באותו החודש מתבצעת הסליקה. בנקודת זמן אקראית במסגרת ה 5 דקות האלה, שנבחרת על ידי מחשבי הבורסה לניירות ערך, במשך חלקיק שניה, מתבצעת “פקיעת אופציות המעוף.

שלב טרום הפתיחה ביום פקיעה האופציות

בשלב זה הסוחרים מזרימים פקודות של קנייה ומכירה של נכס הבסיס. החל משעה 9:30 בבוקר יום הפקיעה, לא ניתן לבטל פקודות קניה ומכירה ועד השעה 9:50 נקבע מדד הפקיעה באופן רנדומלי (בנק’ זמן כלשהי בין
9:45-9:50) ע”י הבורסה לניירות ערך. בשלב טרום הפתיחה הסוחרים מכניסים פקודות קנייה ומכירה של מניות מדד ת”א 35. במצב שבו יש יותר קונים ממוכרים הפקיעה תהיה חיובית. ברגע שההיצע יעלה על הביקוש הפקיעה תהיה שלילית.

דוגמא למסחר באופציה ופקיעה

משקיע רכש אופציה מסוג CALL 1200 על מדד ת”א 35 תמורת פרמיה של 800 שקלים. המשקיע מניח כי מדד מעו”ף (ת”א 35 ) יעלה (כי הוא רכש אופציה CALL).
אם בזמן הפקיעה המדד יהיה 1220 נקודות אז שווי האופציה ביום הפקיעה יהיה 2000 שקלים(כל נקודה במדד בעת הפקיעה שווה ל 100 שקלים ,אז 20 נקודות – 2000 ש”ח, סה”כ רווח בניכוי הפרמיה יהיה 1200 שח)

 

ואם אתה רוצה ללמוד את תחום המסחר באופציות לעומק, את האסטרטגיות ומה עושים בשוק עולה או יורד
אתה מוזמן לרכוש את הקורסים של המרכז הישראלי ללימודי שוק ההון.

שם תוכל לקבל כ 32 קורסים במסחר באופציות(ועוד עשרות קורסים בתחומים נוספים בשוק ההון – סהכ כ 60 קורסים) שילמדו אותך מא ועד ת את כול המסחר באופציות:

מזה אופציה, יסודות, אסטרטגיות לשוק עולה/יורד/ניטרלי, התאמות אופציות, ניהול תיק השקעות, ניהול סיכונים ועוד.

קורס מקיף עם כמות חומר מטורפת – וכול זה בעלות של 2500 שח בלבד לכול החיים.

לפרטים נוספים ולרכישה לחץ כאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *